Türkbesd Hakkında

Kısa adı TÜRKBESD olan Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği, 1986 yılında sektörün önde gelen beyaz eşya firmalarının bir araya gelmesi ile Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (BESD) olarak kurulmuştur. 1999 yılında, derneğin Avrupa Birliği sektör üst kuruluşu olan APPLİA  (Home Appliance Europe)’ ya  üye olması üzerine Bakanlar kurulu kararı ile Türkiye adını kullanma izni almış, Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) olarak adını değiştirmiştir. Derneğin şu anda, Arçelik, B/S/H, Candy Group, Dyson, Electrolux, Groupe SEB ,LG, Miele, Samsung, Versuni ve Vestel olmak üzere 11 üyesi bulunmaktadır.

Dernek sektörün yaklaşık % 90'ını temsil etmektedir. Bunun yanında, TÜRKBESD, AB bünyesindeki ev cihazları üreticilerinin bir araya geldikleri bir platform olan APPLİA (Home Appliance Europe) nezdinde Türkiye’yi temsil etmektedir. AB bünyesindeki çalışmalar APPLİA  vasıtasıyla sürdürülmekte olup üye şirketlerin uzman teknik personeli, söz konusu kuruluşun ilgili komite çalışmalarında yer almaktadır.

İhtiyaç duyulduğu ve talep olduğu takdirde dernek, ilgili bakanlıklara, sivil toplum kuruluşlarına ve basın yayın organlarına açıklamalar yapmaktadır.