Buzdolabı

Buzdolabı, evde sürekli çalışan tek elektrikli ev aletidir. Evde tüketilen elektrik enerjisinin yaklaşık üçte biri buzdolabı için harcanır. Buzdolabı kullanımı doğru yapılırsa önemli enerji tasarrufu sağlanabilir.

Kullanırken

· Buzdolabını, fırın, radyatör gibi ısı kaynaklarından ve güneş ışınlarından uzağa yerleştiriniz

· Buzdolabını yerleştirirken arkasında ve yanlarında boşluk bırakınız

· Buzdolabının kapılarını uzun süre açık bırakmayınız

· Buzdolabına konulmadan önce, gıdaların fazla olan paketleri çıkarınız. Koruyucuların kalınlığı arttıkça, buzdolabı içindekileri serin tutmak için daha çok enerji harcayacaktır

· Buzdolabına sıcak yemek veya içecek koymayınız. Aksi halde üniteniz ısıyı uzaklaştırmak için daha uzun süre çalışarak enerjiyi fazla tüketecektir.

· Buzdolabındaki derin dondurucudan çıkaracağınız donmuş bir malzemeyi bir gün önceden alarak buzdolabınıza koyunuz ve orada çözülmeye bırakınız.

· Sıvı yiyeceklerin üzeri kapatınız, aksi halde dolabın içindeki nem oranı artarak buzdolabının daha fazla çalışmasına neden olacaktır.

Satın alırken

· Enerji performans etiketlerini inceleyiniz ve en verimli enerji sınıfına sahip ürünleri tercih ediniz (A ve üzeri). Unutmayınız ki enerji verim sınıfı yüksek olanlar fiyatları yüksek olmasına rağmen, daha az elektrik tüketmektedirler