Enerji Etiketi

 

Enerji etiketleri, evsel cihazların enerji tüketimini, performansını ve ürünlerin diğer başlıca özelliklerini tüketicilere doğru ve karşılaştırılabilir şekilde sağlamak amacıyla tasarlanmıştır.

Enerji etiketleri tüketicilerin, ürünlerin ne kadar enerji verimli olduğunu görmelerini ve enerji maliyetlerini indirmek için etkili olan ürün potansiyelini değerlendirmelerini sağlar.

Verilen kategorideki tüm ürünler için etiketler aynıdır; böylelikle tüketiciler aynı kategorideki ürünlerin enerji ya da su tüketimi ve de kapasite gibi özelliklerini kolayca karşılaştırabilirler.

Etiket formatında yer alan enerji verim sınıflandırması, A, B, C, D, E, F ve G harfleri kullanılarak belirtilmektedir: A en verimli sınıfı, G ise en verimsiz sınıfı nitelendirmektedir.

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak gerektiği takdirde sınıflandırmada üç ilave sınıf kullanılabilir. Bu ilave sınıflar (A+), (A++) ve en verimli sınıf için (A+++) işaretleriyle gösterilmektedir. Daha fazla sınıfa ihtiyaç duyulmadığı müddetçe toplam sınıf sayısı yedi ile sınırlandırılmıştır.    

Renk göstergesi, koyu yeşil ile kırmızı arasında en fazla yedi farklı renkten oluşur. En yüksek enerji verimliliği sınıfını koyu yeşil, en düşük enerji verimliliği sınıfını ise kırmızı göstermektedir.