19 Mart 2015 TÜRKBESD Basın Toplantısı

Avrupa’nın 1 numaralı beyaz eşya üreticilerini temsil eden TÜRKBESD’den çağrı:

“Enerji verimli ürünlerin kullanımında destek aslında tüketicilerimize verilmeli”

22,5 milyonluk üretim kapasitesi ileAvrupa’da 1 numara ve Türkiye’nin enönde gelen sektörlerinden biri olan beyaz eşya sektörünün temsilcisi Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği(TÜRKBESD) başkanı Özcan Aydilek, “Özellikle enerji verimli ürünlerin kullanımında biz desteğin aslında tüketicilerimize verilmesini istiyoruz. Artık Beyaz Eşya lüks tüketim malı olarak sayılmamalı. Bugün köylerimize gidin buzdolapsız bir ev göremezsiniz. O nedenle sanayide büyüme rakamlarının pek de iyi gitmediği bu dönemde piyasalar da hem reel anlamda hem de moral etkisi olacağına inandığımız ÖTV indirimini hükümetimizden bekliyoruz.” dedi.

Günde 15 adet çamaşır makinesinden dakikada 90 adet beyaz eşya üretimine…

Türkiye’de beyaz eşya sektörünün temellerini 1959 yılında daha sanayileşmenin henüz yeterli gelişmeyi sağlamadığı bir dönemde atıldığını belirten Aydilek “Geldiğimiz noktada, yılda15 adet çamaşır makinesinden bugün sektör 1 dakikada 90 adet beyaz eşya üretimi yapıyor. Bu çok ciddi bir gelişme. Son 10 seneye bakarsak üretimimizde %100’lük bir artış olmuş, her sene yüzde 6 oranında büyüme sağlamışız. Bu büyüme oranları ile gidersek bile bizim 2023 yılı için hedefimiz yıllık 40 milyon adet üretim yapmak” değerlendirmesini yaptı. Sektörün üretiminin %75’ini ihraç ettiğini vurgulayan Aydilek sözlerini şöyle sürdürdü: “Beyaz eşya sektörü 2014 yılında 22 milyon 595 bin 875 adetle geçen seneye oranla %3 civarında bir büyüme gerçekleştirdi. 2014 yılında ihracatta da %5 oranında bir büyüme yakaladık. Ancak iç satış rakamlarımız da %2 oranında bir düşüş oldu. Bunun nedenini 2013 Aralığı sonrasında yıl ortasına kadar yaşanan keskin düşüşlerin olmasına bağlıyoruz. Özellikle kredi kartına getirilentaksit kısıtlaması bizi etkiledi.”

Kapımız enerji verimliği ile ilgili her türlü işbirliğine açık.

Enerji verimliliği ile ilgili bilinçlendirme çalışmalarının önemine dikkat çeken Özcan Aydilek “Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmıyor. Hükümet, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve en önemlisi de tüketicinin ortak bir şekilde hareket ederek ülkemiz ve geleceğimiz için enerji verimliliğini sağlaması gerekiyor. Biz işbirliğine hazırız. Kapımız enerji verimliği ile ilgili her türlü işbirliğine açık.” ifadelerini kullandı. Aydilek, tüm buzdolaplarının A+++ enerji verimli muadilleri ile değiştirilmesi durumunda sağlanacak yıllık enerji tasarrufunun Keban Barajının yaklaşık 2 yıllık enerji üretiminden fazlasına eşdeğer olacağına da dikkat çekti.