TÜRKİYE BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜ YENİ BAŞKANINI SEÇTİ

22,5 milyonluk üretim kapasitesi ileAvrupa’da 1 numara ve Türkiye’nin en önde gelen sektörlerinden biri olan beyaz eşya sektörünün temsilcisi Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) başkanlığını Vestel Ticaret A.Ş.’nin Genel Müdürü Ergün Güler devraldı.

Güler “Türkiye beyaz eşya sektöründeAvrupa’nın 1 numaralı üreticisi. Bu sadece sektör için değil Türkiye için çok önemli bir başarı. Türkiye belki de Avrupa Birliği’ne siyasi entegrasyonunu henüz sağlamadı ama bugün sektörleriyle Avrupa’nın en önde ülkeleri içinde. İşte beyaz eşya üreticileri olarak da bu gücümüzün farkındalığıyla yeni dönemde daha çok projeler geliştirerek TÜRKBESD’in tanınırlığını daha çok artıracağız” dedi.

“TÜRKİYE ÜRETİM ODAKLI BÜYÜMEYE ODAKLANMALI”

Başkan Güler “Türkiye’nin büyümesi ancak ve ancak üretimle olur, 1980’lerde bizimle aynı gelişmişlik düzeyinde olan Malezya, Singapur, Güney Kore gibi ülkeler nasıl gelişti? Bu ülkelerin gelişme süreçlerini incelerseniz kalkınmalarını Ar-Ge’ye verdikleri önem ve devletin sanayiciye verdiği büyük destekler ile sağlandığını görürsünüz. Bu nedenle üretim yapmaktan vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

“DÜNYA DEVİ OLMAK BİZİM ELİMİZDE”

Beyaz eşya sektörünün gelişim hızının son 10 yılda yüzde 100’lük bir büyüme sağladığına değinen Güler, sağlam altyapı, teknolojiyi çok iyi kullanan fabrikalarımız ve kalifiye işgücümüz var. Yani biz çok değil, az biraz destekle hem üretim rakamlarımızı hem de ihracatımızı artırarak bir dünya devi olabiliriz. Bu zor değil. Avrupa’da lider konumuna gelmiş bir sektörden bahsediyoruz” dedi.

YENİ YÖNETİM KURULU

Başkan Güler’in yanı sıra Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nde Genel Başkan Vekillikleri görevi Muharrem Yamaç ve Fatih Özkadı, Yönetim Kurulu Genel Sekreterliği Turgay Dağ, Sayman üyelik Cevdet Yavuz üyeler de Andrea Ojetti, Hakan Yıldız, Hasan Özcan Aydilek, Mehmet Tüfekçi ve Oğuzhan Öztürk’den oluştu. Derneğin Genel Sekreterlik görevine ise uzun yıllar İstanbul Ticaret Odası’nda yöneticilik ve başkan danışmanlığı yapmış olan Öykü Korkmaz getirildi.

TÜRKBESD Kimdir?

6 üyesiyle sektörün yüzde 90’ını kapsayan TÜRKBESD, üretiminin yüzde 75’ini sayısı 120’yi bulan ülkelere ihraç ediyor. Aynı zamanda patent başvuru sıralamasında hep ön sıralarda yer bulan beyaz eşya sanayicileri direkt olarak 40bin dolaylı olarak da 500bin kişiye istihdam sağlıyor.

Ergün Güler Kimdir?

1974 doğumlu olan Ergün Güler, İzmir Özel Türk Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi'nde işletme lisans eğitimi gördü ve Bilkent Üniversitesi'nde MBA derecesi aldı. 16 yıldır Vestel Şirketler Grubunda çeşitli görevlerde bulunan Ergün Güler, 2012 yılından bu yana Vestel Ticaret A.Ş.’nin Genel Müdürü olarak görev yapıyor.

Ergün Güler, İngilizce ve Almanca biliyor.