Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan beyaz eşya üreticilerine enerjide verimlilik için teşekkür plaketi

Enerji Verimliliği Haftası kapsamında yapılan önemli etkinliklerden biri olan UEVF 2012 – 3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı 12-13 Ocak 2012’de düzenlendi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü koordinasyonuyla, 31. Enerji Verimliliği Haftası kapsamında düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı’na ilgi, bu yıl oldukça yoğundu. T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in katılımıyla açılan etkinlik, ikinci gün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yine Bakan Taner Yıldız’la birlikte Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği Üyelerine, enerji verimliliği bilincini arttırmak amacı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ile yaptıkları işbirliği sonucu, enerji verimli ürünlerin fiyatlarında yapılan kampanyalar nedeniyle verilen destek plaketleri ile sonlanmıştır.  

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada, tasarrufun milli olduğu kadar, insani bir mesele olduğuna dikkat çekerek belirlenen hedeflere hep beraber ulaşacaklarını söyledi. Refah seviyesi arttıkça enerji tüketiminin de arttığını, Türkiye’nin Çin’den sonra dünyada en fazla elektrik tüketimi yapan ülke olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, “Türkiye artık, enerjide yanlış politikaları olan bir ülke değil. Eskiden ‘Su akar, Türk bakar’ diye bir söz vardı. Artık, bu söz ‘Su akar, Türk yapar’ anlayışına gelmiştir.” dedi. Buna ek olarak, Başbakan Erdoğan, evlerde bulunan 15 milyon adet enerji verimliliği teknolojisine sahip olmayan buzdolaplarının enerji verimliliği yüksek buzdolaplarıyla değiştirilmesi halinde Ankara’nın bir yıllık elektrik üretimi kadar tasarruf sağlanacağını dile getirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise konuşmasında Türkiye’nin 10 yıldır milli enerji politikası oluşturmak için çalıştığını hatırlatarak, çalışmaların düzeyini artırmak ve çalışmaların başarıya ulaşması için halkta bilinç ve enerjiyi kullanma kültürü yaratmak gerektiğini belirtti. Bakan Yıldız, Dünyada üretilen enerjinin yüzde 40’ı binalarda tüketiliyor dedi ve binalarda yalıtım yoluyla bile ülkemizde 15 milyar dolarlık bir tasarruf yapmanın mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Aydilek, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türk Beyaz Eşya Sektörü olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın “Beyaz Eşyada Enerji Verimliliği için Verimli İşbirliği” hareketine tam destek verdiklerini hatırlatarak, “Tüketicinin enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ancak evlerdeki verimsiz ürünlerin değiştirilebilmesi için hükümetimiz mutlaka tüketiciyi teşvik etmeli. Bu amaca ulaşmak için üretici şirketler olarak, devletin ilgili birimleriyle el ele vererek çalışmaya hazırız.” dedi.

Başbakan’ın yanı sıra, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katıldığı 3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu’nda enerjide verimliliğe desteklerinden dolayı gerçekleştirilen plaket töreninde TÜRKBESD Başkanı Özcan Aydilek’in yanısıra Arçelik adına Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’a, BSH Ev Aletleri CEO’su Norbert Klein’a, Vestel adına Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu’ya, Indesit Türkiye Ülke Müdürü Andrea Ojetti’ye ve Candy Group Satış Direktörü Engin Özsayın’a Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.